Little One graužikų maistas: kaip išsirinkti maistą triušiams, žiurkėnams?

Little One graužikų maistas: kaip išsirinkti maistą triušiams, žiurkėnams?

Šiandien vis daugiau žmonių renkasi auginti mažus graužikus, tokius kaip žiurkėnai, triušiai, degu, šinšilos, jūrų kiaulytės ir kiti. Natūralu, jog kartu su didėjančia paklausia formuojasi ir vis daugiau idėjų bei metodų, kaip auginti ir maitinti šiuos nedidelius gyvūnėlius. Ir tai visiškai puiku! Įvairovė suteikia daugiau galimybių rinktis, tačiau kaip žinoti, kas iš tiesų yra geriausia mano augintiniui?

Atsakymą į šį klausimą pavyko rasti Didžiosios Britanijos žurnale Pet Product Marketing, kuriame gamintojas Mealberry pristato Little One maistą graužikams, remdamasis ne tik idėjomis, bet ir moksliniais tyrimais. Originalų straipsnį Health and happiness in one bowl rasite anglų kalba, o lietuvišką jo vertimą kviečiame skaityti žemiau!

Kasdienė mityba tik granulėmis primena gyvenimą laboratorijoje

Viena iš teorijų apie triušių mitybą nurodo, jog šeriamas mišriu pašaru, triušis atsirenka ir suėda tik gardžius ingredientus, tokius kaip džiovinti vaisiai, daržovės ar dribsniai, o granules palieka nė nepaliestas. Todėl tapo įprasta graužikus šerti tik granuliuotu maistu – ši mityba yra labai patogi ir nesuteikia augintiniui galimybės atsirinkti maisto pagal skonį. <...> „ultimately this mimics the conditions under which animals in laboratories are raised and kept“ – kitaip tariant, augintinis visą gyvenimą minta tik tuo pačiu granuliuotu pašaru lyg būtų auginamas laboratorijoje. Taip kasdienė mityba tampa nuobodi, nebeteikia džiaugsmo ir augintinio gyvenimo kokybė ženkliai suprastėja.

Pagal Fekete, S. ir Lebas, F. atliktą tyrimą, kurio metu buvo stebimi mišrų granuliuotą pašarą ir tik granules ėdantys graužikai, gauta išvada, jog triušiai dažniau renkasi mišrų ėdalą nei tik granules (žr. straipsnio išnašas: nr. 1). Taip pat nustatyta, jog pašarų suvartojimo ir augimo rodikliai išlieka vienodi laikantis bet kurios iš šių dietų! Tai reiškia, jog skonis neturi įtakos suvartojamo ėdalo kiekiui ir vystymuisi, todėl tikrai nesuklysite pasirinkę mišrų pašarą. Dėl šios priežasties Little One pašarų sudėtyse visad galima matyti ingredientų įvairovę – vaisius, daržoves, žoleles, riešutus ir kt.

Iš ko gaminamas triušių maistas?

Ar kada žvelgėte į graužiko pašarą ir svarstėte, iš ko gi pagamintos šios granulės? Ar gaminant jas naudotas šviežias ar pernykštis šienas, ar žolė gamybos metu vis dar buvo žalia ir gausi maistinių medžiagų? Granulėse ingredientų ir jų kokybės pamatyti negalime, o etiketėse minimi terminai „augalinės kilmės produktai“ ar „augalinių baltymų ekstraktai“ taip pat nesuteikia aiškumo.

Kiek kitoks vaizdas matyti pažvelgus į mišrų maistą graužikams, kuriame visi ingredientai matomi ir atpažįstami plika akimi. Matant ingredientus, lengva pastebėti, ar jie yra švieži, geros būklės ir tinkami mitybai. Priešingai susmulkintos pašaro dalys įspėja apie žemą jo kokybę ir nerūpestingą gamybos procesą. 

Little One pašarai graužikams yra sudaryti pagal mitybos koncepciją, kuri siūlo didelę skonių, spalvų ir tekstūrų įvairovę. Tai gerai subalansuotos ir rūšiai tinkančios dietos, kurios aprūpina gyvūną visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis, mineralais ir kt.

animu-maistas-ziurkenams-little-one.jpg

Atgal į gamtą: įvairovė ir balansas graužikų maiste

Dar viena plačiai paplitusi teorija apie graužikų mitybą yra susijusi su grūdais – dažnai teigiama, jog šie gyvūnai yra žolėdžiai ir gali misti tik žolėmis, lapais, gėlėmis. Nors ir manoma, jog kai kurie graužikai negali suvirškinti grūdų, svarbu atsižvelgti į tai, jog laukinėje gamtoje jų mityba ir elgsena yra vis dar atidžiai stebima ir tiriama. Kita vertus, neabejojama, jog triušiams puikiai pavyksta prisitaikyti prie įvairios aplinkos – dykumos, šaltų kraštų ir atitinkamai misti tiek sėklomis, tiek žolėmis. 

Grūdai aprūpina augintino organizmą didesniu energijos kiekiu nei šviežia žolė, todėl yra naudingesni ir reikalingesni. Svarbu paminėti, jog grūdų gausiame pašare yra daug krakmolo, todėl nuolatinė mityba dideliais jų kiekiais gali sukelti tam tikrus žarnyno sutrikimus. Kita vertus, per didelis bet kokio ingrediento vartojimas gali sukelti virškinimo sutrikimus visiems – tiek gyvūnams, tiek žmonėms! Kitaip tariant, augintinio gerovė nepriklauso nuo to, kokį savo rūšiai tinkama maistą jis vartoja, o nuo to, kiek jo suvartojama apskritai. 

Dėl šios priežasties Little One asortimente galima rasti dviejų rūšių ėdalą:

Little One pašarus, kurių sudėtyje ribotas krakmolo kiekis: čia naudojami susmulkinti arba išpūsti grūdai, kurių krakmolo struktūra yra pakeista. Tokiu būdu užtikrinamas lengvas virškinamumas; 

Little One Green Valley begrūdžius pašarus, kurių sudėtyje daugiau nei 60 skirtingų žolių, žolelių, laukinių ir sodo gėlių, žiedlapių, dažovių, uogų ir vaisių. Šie pašarai gaminami naudojant šaltą spaudimą, kuris išlaiko natūralią žolių struktūrą ir išsaugo vitaminus, mineralus.

Ląsteliena graužikų maiste – svarbu ir kiekybė, ir kokybė

Ląstelienos svarba žolėdžiams augintiniams vis dar nėra visiškai aiški. Pastebėta, jog triušiai prastai virškina skaidulas, tačiau jos yra būtinos norint užtikrinti žarnyno judrumą ir sumažinti skrandžio ligų riziką.

Remiantis Gidenne T. ir Fraser C. M. tyrimais, dieta, kurioje yra mažiau nei 12 % skaidulų, beveik visada sukelia virškinimo sutrikimus, o daugiau nei 25 % skaidulų turinti dieta – gali sukelti pažeidimus aklojoje žarnoje (žr. straipsnio išnašas: nr. 2, 3). Europos naminių gyvūnų maisto industrijos federacijos (toliau – FEDIAF (European Pet Food Industry Federation) gairės nurodo, jog suaugusių naminių triušių mityboje rekomenduojamas skaidulų kiekis yra 14–25 %, o jaunesniems triušiams – 14–16 %. Minima ir tai, jog be paros pašaro raciono, prie skaidulų kiekio gali prisidėti ir kiti šaltiniai – šviežios daržovės, skanėstai ir kt.

Dėl šios priežasties Little One parašuose esantis ląstelienos kiekis yra kruopščiai apskaičiuotas ir įvertintas pagal minėtas rekomendacijas:

Little One pašare ląstelienos yra 16 %;

Little One Green Valley pašaruose – 24 %.

Kita vertus, reikėtų atsižvelgti ne tik į ląstelienos kiekį, bet ir jos kilmės šaltinius. Žinoma, jog tradicinio granuliuoto pašaro gamybos procese yra naudojama miltelių ar granulių pavidalo žolė. Šis gamybos procesas vyksta aukštoje temperatūroje, kuri padeda išgauti norimo kietumo granules. Natūralu, jog aukšta temperatūra sunaikina daugelį natūralių vitaminų, todėl jie sugrąžinami atgal į ėdalą koncentruoto mišinio pavidalu. 

Atsižvelgdama į tokį granulinio pašaro gamybos procesą, Mealberry kompanija renkasi kitą kelią: 

 Little One Green Valley pašarų ingredientai yra sukurti ir pagaminti pagal specialią technologiją, kuri išsaugo žolių struktūrą ir nepaverčia jų milteliais. Tai pamatyti galima tiesiog plika akimi pažvelgus į pašarą!

 Maisto gamyboje naudojama žema temperatūra, kuri padeda išsaugoti daugumą vitaminų ir mineralų.

Mišrus pašaras palaiko sveiką graužiko kūno svorį

Kaip manote, ar šeimininko požiūris į graužiko mitybą yra susijęs su padidėjusiu graužiko svoriu? Šia tema jau parašyta daugybė straipsnių ir visi jie galiausiai pasiekia vieną išvadą – jeigu augintiniui tiekiamas bet kokio tipo pašaras, be apribojimų ar netinkamais kiekiais, jis neišvengiamai priaugs antsvorio (žr. straipsnio išnašas: nr. 5, 6, 7). Svarbu pastebėti, jog ši išvada taikoma bet kuriai mitybos koncepcijai.

Kiekvieno gamintojo pareiga yra kruopščiai apskaičiuoti pašaro energinę vertę, maistines proporcijas ir pagal tai parengti šėrimo rekomendacijas. Bet kuris augintinis bus sveikas ir laimingas, jeigu bus tinkamai maitinamas – atsižvelgiant į sveiką jo kūno svorį ir bendrą sveikatą. 

Taigi, panašu, jog vis tobulėjantis mokslas pateikia vis daugiau įrodymų, jog mišrus pašaras yra naudingesnis graužikų sveikatai ir gerovei. Little One tiki subalansuota mityba nustatytais kiekiais – tik taip galima patenkinti visus augintinio mitybos poreikius ir užtikrinti ilgą jo gyvenimą! Kuo daugiau skirtingų skonių, kvapų, formų ir tekstūrų pasiūlysite savo graužikui, tuo labiau jo racionas bus papildytas vitaminais ir mineralais. Tuo labiau jo gyvenimas bus panašesnis į natūralų, laukinėje gamtoje, o ne laboratorijoje. Sėkmės!

Susiję įrašai

Susiję produktai

Ankstesnis
Tęsti
Loading...